طراحی و ییمانکاری ساختمان

شرکت پیمانکاری ساختمان و اجرای ساختمان-ساخت و ساز واحد مسکونی-صنعت ساختمانی-اجرای سازه های فلزی و بتنی

طراحی و ییمانکاری ساختمان

شرکت پیمانکاری ساختمان و اجرای ساختمان-ساخت و ساز واحد مسکونی-صنعت ساختمانی-اجرای سازه های فلزی و بتنی

  • ۰
  • ۰

رساله gl/l (1213)

رساله gl/l (1213)

همه ساله برگزاری نمایشگاه دموتکس بیم و امیدهای بسیاری را در پی دارد چرا که به عنوان یک نقطه عطف ، در شکل گیری

بخش اول :

تاریخچه برگزاری نمایشگاههای بین امللی فرش دستباف در جهان

نیمه دوم قرن نوزدهم را باید تحویل شگرف برای فرش ایران چه در داخل و چه در خارج از کشور به شمار آورد زیرا بعد از یک دوره رکورد نسبتاً طولانی که با انقراض دولت صفوی در رشد و تکامل این هنر ارزشمند ملی روی داده بود تحویلی دیگر در صفت قالیبافی بوجود و به رونق دوباره آن در جهان بویژه در اروپا منجر شد .

عوامل این رونق عبارت بود از :

1- در اواخر سلطنت قاجار چون مدت نسبتاً طولانی صلح و آرامش حکم فرما بود برخی وزیران و شاهزادگان فرصت مناسبی پیدا کردند تا به هنر و صنایع ملی توجه بیشتری کنند و با ابتکار استادان ، طراحان و بافندگان طراز اول ، صنعت قالیبافی نیز مانند سایر رشته های هنر ترقی کرده و رواج بی شمار قالیبافی در شهرهای مختلف ایران زمین آغاز شد . در مدت زمان کوتاهی هنرمندان و بافندگان چیره دستی از جمله «حاجی جلیل مرندی» از تبریز ، «استاد حسین کرمانی» از کرمان ، «محتشم » از کاشان و «استاد محمد» از اصفهان همراه با سایر هنرمندان و طراحان برجسته شهرهای مختلف کشور با استفاده و الهام از تکنیک و سبک کار و اصالت قالیهای هنرهای مالی افزودند .

2- مسافرت بعضی از رجال به خارج و صدور قالی توسط بازرگانان ایران و به ویژه تجار تبریزی از طریق استامبول به اروپا مردم جهان را با این هنر ایران آشنا تر کرد .

3- سرمایه گذاری و تاسیس چندین شرکت معتبر خارجی در امر تولید قالی در شهرستان های مختلف ایران در هنر قالیبافی بوجود آورد این امر موجب شد تا قالی ایران که از آغاز کار کالایی جهت مصارف محدود داخلی و یا به عنوان هدیه به پادشاهان و روسای کشورهای جهان بافته می شد به صورت یک کالای اصلی صادراتی درآمد و مصرف آن سراسر جهان را فرا گرفت .

نخستین نمایشگاه :

در پی استقبال گسترده مردم جهان و ثروتمندان اروپا از گنجینه قالی های موجود برای نختین بار در سال 1891 نمایشگاهی از قالی های گرانبهای ایرانی و سایر کشورها در اتریش به عنوان «نمایشگاه های مشرق زمین دروین» بر پا شد . در این نمایشگاه 420 تخته قالیهای کهنه و قدیمی ایران و چند کشور دیگر به نمایش گذاشته شد . این قالیها از اموال کاخهای سلطنتی و ثروتمندان اروپا و تجار ایرانی وخانواده معروف «Habshurg» جمع آوری شده بود .

در این نمایشگاه از اولین صادر کنندگان و بازرگانان معروف تبریز مرحوم «حاجی عبدالله قالیچی» پدر آقایان حاجی علی اکبر قالیچی همراه با تاجر معروف آن زمان «گلنگیان» نیز شرکت داشتند . این نمایشگاه بنا به گفته ویلهم فون بود «Wilhom vor Bode» که از اولین کلکسیونرهای قالی ایران و از متخصصان مشهور فن آن زمان بود و باا ستقبال گسترده تماشاگران مواجه شد .

جنگ نمایشگاهها

نمایشگاههای بعدی فرش دستباف به ترتیب در سال 1903 در پاریس و در سال 1910 به نام « نمایشگاه هنرهای اسلامی » در مونیخ و نیوریورک بر پا شد . در نیویورک برای اولین بار جفت قالی معروف «شیخ صفی» از موزه ویکتوریا آلبرت لندن که بعد از خروج از ایران مدتها از نظرها مخفی بود در معرض دید تماشاگران قرار گرفت . نمایشگاههای بعدی در سال 1914 در شیکاگو و در سال 1931 به نام «نمایشگاه هنرهای ایرانی» در لندن برگزار شد . در نمایشگاه لندن قدیمی ترین قالی موجود در موزه ایران که در زمان صفویه در تبریز بافته شد و سابقاً جزو اموال مقبره شیخ صفی بود ، به نمایش گذاشته شد . این قالی یکی از 14 تخته قالی نفیسی است که به «سنگسنگو» معروف هستند .

در نمایشگاه لندن علاوه بر قالیهای نفیس مجموعه نفیسی از آثار و هنرهای ملی ایران نیز وجود داشت که ارزش تقریبی آنها به ده ها میلیون لیره آن زمان بالغ می شد .

بالاخره در سال 1934 شهر «بازل» در سوئیس ، سالهای 1935 و 1940 بندر نیویورک ، در سال 1946 آمستردام پایتخت هلند ، سال 1947 مجدد شیکاگو ، سال 1948 شهر «تورین» در ایتالیا ، سال 1949 شهرهای «ولفت» و «گرونیکن» در هلند و سال 1950 بندر هامبورگ در آلمان شاهد برپایی نمایشگاههای فرش دستباف بودند که در همه این نمایشگاهها قالی ایران از درخشش خاصی برخوردار بود .

از نیمه دوم قرن بیستم به بعد تشکیل نمایشگاههای بین المللی فرش دستباف بصورت مرتب برگزار شد و امروز در شهرهای مختلف جهان هر ساله نمایشگاههای متعددی برای این کالای ارزشمند بر پا می شود که آخرین و بزرگترین آنها نمایشگاه «موتکس» در هانوور است .

بخش دوم – تاریخچه تشکیل نمایشگاه «موتکس» (Domotex)

«موتکس» عبارتی است لاتین که تقریباً همانم عنی «هایم تکستیل » را می دهد یعنی منسوجات خانگی ، نمایشگاه فرش دستباف تا قبل از سال 1989 در نمایشگاه بین المللی نساجی «هایم تسکتیل» (Heimtextil) در فرانکفورت برگزار می شد . مدیران نمایشگاه بین المللی فرانگفورت بعد از 17 سال تصمیم گرفتند بازرگانان فرش دستباف را از «هایم تسکتیل» کنار بگذارند و نمایشگاه جدیدی بنام «خورمات» جهت برگزاری نمایشگاه فرش همراه موکت و کف پوش و سایر زمین اندازها تشکیل دهند . این موضوع مورد اعتراض شدید هیات مدیره اتحادیه های فرش دستباف در آلمان قرار گرفت و عمده فروشان فرش دستباف مصمم شوند تا نمایشگاه فرش دستباف را در ژانویه و هم زمان با برگزاری نمایشگاه «هایم تسکتیل» در شهر فرانکفورت و با نزدیک به آن شهر برگزار کنند همین تصمیم موجب شد تا نمایشگاه جدید «فورمات» را تحریم کنند .

«هایم تسکتیل» به رقابت دموتکس آمد

در حالی که نمایشگاه موتکس در هانوور خود را آماده می کرد تا در ژانویبه 1989 به جای «هایم تسکتیل» فرانکفورت میزبان فرش دستباف ، باشد مسئولان نمایشگاه بین المللی فرانکفورت که قبلاً نتوانسته بودند با تجار فرش به توافق برسند ، در میان تعجب همگان طی نامه ای از آنان خواستند که آمادگی خود را برای حضور مجدد در «هایم تسکتیل» اعلام دارند . در پاسخ به این دعوت اتحادیه وارد کنندگان فرش دستباف در آلمان از اعضا و همکاران خود خواست که همچنان با تمام توان خود از شرکت در «موتکس» پشتیبانی کنند و از حضور در ، «هایم تسکتیل» خودداری ورزند . چند ماه بعد که مسئولان نمایشگاه بین المللی فرانکفورت تصمیم گرفتند فرش دستباف را از کالاهای نمایش داده شده و در «هایم تسکتیل» کنار بگذارند و آن را همواره با فرش ماشینی و موکت و کف پوش در نمایشگاه تابستانی «فورمات» شرکت دهند هیات مدیره و دیگر اعضای اتحادیه های فرش کوشیدند طی جلسات و نشست های متععد از این کار ممانعت به عمل آوردند و چون نتوانستند نظر مسئوولان نمایشگاه فرانکفورت را در این مورد تغییر دهند ، تصمیم به برگزاری نمایشگاه مستقلی برای فرش هم زمان با «هایم تسکتیل» در ژانویه گرفتند . مقدمات کار فراهم شد و نمایشگاه بین المللی هانوور میزبانی از فرش را در نمایشگاهی که «موتکس» گرفته بود ، پذیرفت .

«رقابت هایم تکسیل»پدر شرایطی که دموتکس برای ژانویه آماده می شد تجار فرش نامه ای از مسئوولان نمایشگاه فرانکفورت دریافت کردند که در آن اعلام شده بود سالن شماره 1 این نمایشگاه با 18 هزار متر مربع اختصاص به نمایش فرش دارد و از تجار فرش خواسته شده بود تا جهت حضور در نمایشگاه آمادگی خود را اعلام دارند . انتشار این نامه علاه بر این که موجب تعجب بسیاری از بازرگانان فرش شد عکس العمل های متفاوتی را نیز به همراه داشت از جمله بسیاری معتقد بودند که «هایم تسکتیل» بدین جهت دست به چنین کاری زده است که نمایشگاه نوپای (موتکس) را که خطری جدی برای آن به شمار می رود با شکست مواجه کند این اعتقاد و از آنجا قوت گرفت که قبلاً مدیران نمایشگاه فرانکفورت به هیچ وجه نپذیرفتند که فرش بتواند همچنان در «هایم تسکتیل» حضور داشته باشد و حالا سپس از این مدت کوتاه رای خود را تغییر داده بودند . واکنش شدید احادیه های فرش در آلمان با صدور بیانیه ای و همچنین طی گزارشی از تاریخچه کنار گذاشتن فرش دستباف و زمین اندازهای دیگر از «هایم تسکتیل» اعلام کردند که به نظر اتحادیه مدیران نمایشگاه فرانکفورت قصد دارند علاقه مندان را از حضور در هانور باز دادند و یا دموتکس را با شکست کامل مواجه سازند . در این بیانیه آمده بود با تجربیات تلخی که در ماه ها و هفته های گذشته اتحادیه وارد کنندگان و بسیاری از تجار فرش و مشتریان آنان در رابطه با مسئولان نمایشگاه فرانکفورت به دست آوردند دعوت مجدد به «هایم تسکتیل» را به هیچ وجه نمی توان جدی تلقی کرد و پاسخ مثبت به این دعوت برای نمایشگاه نوپای دموتکس خطر جدیدی محسوب می شد . از همه آنان خواسته شد تا جهت برگزاری یک نمایشگاه بین المللی در هانوور بکوشند و کسانی می خواهند به دعوت نمایشگاه فرانکفورت پاسخ مثبت بدهند به این اتحادیه صدمه می زنند و کسانی که نمی خواهند مشتریان خود را ز دست بدهند قطعاً همه هم در هانوور خواهند بود .

«دموتکس در جنگ نمایشگاهها پیروز شد»

«جنگ نمایشگاهها» که از یک سال قبل آغاز شده بود با پیروزی کامل «دموتکس» هانوور در برابر «هایم تسکتیل» فرانکفورت به پایان رسید . تجزیه و تحلیل های انجام شده به وسیله بازرگانان و دست اندرکاران نشان می دهد «دموتکس» به عنوان بزرگترین نمایشگاه جهانی فرش دستباف و زمین اندازهای که دیگر مقام استوار و ارزشمندی در این رشته از صنعت و تجارت بدست آورده است . بررسی ها نشان می دهد که مسئوولان نمایشگاه فرانکفورت اگر بخواهند رقیبی برای «دموتکس» علم کنند این رقیب نمی تواند «هایم تسکتیل» شکست خورده باشد .

«دموتکس » در حقیقت زاییده همت بازرگانان فرش دستباف بود که با همکاری نمایشگاه بین المللی هاننور بوجود آمئ و به بزرگترین نمایشگاه جهانی فرش و زمین اندازها تبدیل شد .

بخش سوم – موارد ارائه شده در نمایشگاه دموتکس

1- فرش دستباف- Carpet /rug/(hand made) knotted /woven/tufted

2- فرش ماشینی و موکت – woven/arearug(madin – made)

3- پارکت کفپوش پلاستیکی چند لایه Parquet floons .lamin a ted coverind

4- کفپوشهای پلاستیکی و ترکیبی انعطاف پذیر ئ منسوج Covering (wall – to – wall)flexble floon floar

5- فناوری و دستگاههای تولید بافت ، دوخت و پرداخت بخصوص مفپوشهای مصنوعی و غیر دستباف installation technoloqy , cleaning and maintenance equipment Application presentation product

بخش چهارم – دموتکس در گذر سالها

نخستین دموتکس 1989

نخستین نمایشگاه بیم المللی فرش دستباف به نام «دموتکس» از 9 تا 12 ژانویه 1989 در شهر هانوور آلمان برگزار شد . بازرگانان و تجار فرش این نمایشگاه را در مقابل «هایم تکستیل» انتخاب شده بود «موتکس89» با مساحتی بالغ بر 90 هزار متر مربع در 7 تالار در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی هانوور بر پا شد و در 578 غرفه شامل فرش ئستباف ، فرش ماشینی ، کف اندازهای پارچه ای و کف پوش پلاستیکی داشت ، دکتر گلارس و گورفن رئیس هیات مدیره اولین نمایشگاه بین الماای «دموتکس» انجام کرد که شرکت کنندگان «دموتکس» از 29 کشور به هانور آمده اند .

در میان کشورهای خارجی بلژیک و هلند از لحاظ داشتن غرفه داشتن غرفه در مقامهای اول و دوم قرار داشتند در این نمایشگاه سه غرفه به نام ایران به ثبت رسیده بود که عبارت بودند از : شرکت سهامی فرش ایران سازمان صنایع دستی ایران ، و یک شرکت خصوصی اما در کل در این نمایشگاه 146 غرفه اختصاص به فرش دستباف داشت و در حقیقت چشم چراغ نمایشگاه به شمار می رفت .

فرش نپال وبربر 35 غرفه – فرش دست ساز (بی گره)

37 غرفه ، فرش ماشینی و دیگر زیراندازها 101 غرفه ، زمین اندازهای پشمی و پارچه ای (مانند موکت) 110 غرفه و زمین اندازهای پلاستیکی در 21 غرفه به نمایش گذاشته شده بود .

اتحادیه بازرگانان ایرانی فرش دستباف در آلمان (Bvol) و اتحادیه وارد کنند گان فرش دستباف در آلمان هر یک غرفه مستقلی را در نمایشگاه هانوور به خود اختصاص داده بودند 87 غرفه مانند سایر نمایشگاههای بین المللی فرش به خدمات جنبی از قبیل انتشارات ، کامپیوتر ، تعمیر و رفوگری و شست و شوی فرش و غیره اختصاث داشت این نمایشگاه بیش از 15 هزار دیدار کننده داشت .

تجار ایرانی مقیم حارج از جمله ده ها وارد کننده ایرانی مقیم آلمان در «دموتکس» فعالیت چشمگیری داشتند . زیرا اکثر غرفه های نمایشگاه در اختیار ایرانیان بود به ویژه تالارهای مختص فرش دستباف و زبان فارسی ، ربان رایج و رسمی بین شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان بود . «هوببریت لاسگه» عضو هیات مدیره نمایشگاه هانوور اعلام کرد استقبالی که تا کنون از این نمایشگاه به عمل آمده غیر قابل تصور است زیرا طی چهار روز برگزاری نمایشگاه بیش از 15 هزار نفر از نمایشگاه دیدن کردند .

دموتکس را می توان برای فرش دستباف ایران نیز جهش نسبی به حساب آورد پس از یک رکود دراز مدت در طول چند نمایشگاه بین المللی فرش دستباف در هانوور خوش درخشید .

چگونگی حضور ایران در دموتکس 1990

دومین نمایشگاه بین المللی فرش و زمین اندازها در «دموتکس9» طی چهار روز از 8 تا 11 ژانویه 1990 با مساحتی برابر 120 هزار متر با 806 شرکت کننده در شهر خانوور برگزار شد .

ایران به صورت رسمی در دموتکس 90 دو غرفه داشت این غرفه متعلق به شرکتهایی بود که دفتر کار آنها در تهران بود . بررسیها نشان می دهد که بیش از 75 غرفه متعلق به شرکت هایی بود که صاحبان و مدیران آنها ایرانی بودند اما چون دفتر کار آنها در کشورهای خارجی بویژه آلمان فدرال قرار داشت به نام کشورهای دیگر در دموتکس شرکت کرده بودند . حتی شرکت سهامی فرش ایران که یک شرکت دولتی است وابسته به وزارت بازرگانی به نام شعبه خود در هامبورگ به نمایشگاه آمده بود و نام آن در لیست شرکت کنندگان آلمانی ثبت شده بود . در این نمایشگاه 201 غرفه به فرش شرقی اختصاص داشت که در سه تالار به نمایش در آمده بود . فرش های نپال ، بربر ، فرش ماشینی ، فرش دستی ساز (بی گره) ، موکت ، کف پوش ، مواد و مصالح فرش بافی و خدمات و تکنولوژی مربوط به تجارت فرش و زمین هاندازهای دیگر د نمایشگاه شرکت داشتند .

اتحادیه های فرش دستباف با انتشارات ، سازمانهای تبلیغاتی و طراحان در نمایشگاه حضور فعالی داشتند.

دفتر روابط عمومی نمایشگاه فهرست کشورهای شرکت کننده در دموتکس 90 را به شرح زیر اعلام کرد .

آلمان فدرال 4319 – بلژیک 488 – انگلستان 51 – هلند 44 – سوئیس 33 – ایتالیا 28 – ایالات متحده آمریکا 26 – دانمارک 17 – هندوستان 17 – اسپانیا 15 – فرانسه 15 – ترکیه 13 – جمهوری خلق چین 12 – ژاپن 9 – اتریش فنلاند پرتغال 8 – کانادا 7 – مصر 6 – یونان 5 – سوئد و یوگسلاوی 4 – پاکستان و مغرب 3 – اسرائیل 2 – آرژانتین – آلمان شرقی ، اندونزی – ایرلند ، برزیل ، تونس ، چک سلواکی ، رمانی و عربستان سعودی ، فیلیپین ، لهستان ، مجارستان نیوزلند و هنگ کنگ هر کدام یک غرفه 40 کشور شرکت کننده جمعاً 760 غرفه در نمایشگاه داشتند و 11 کشور برای اولین بار به نمایشگاه آمده بودند .

در این نمایشگاه بلژیک ، انگلستان و هلند پس از آلمان بیشترین غرفه ها را به خود اختصاص داده بودند. ایران در اولین نمایشگاه (1989) با سه غرفه در نمایشگاه حضور داشت اما در نمایشگاه (1990) با عدم حضور ، سازمان صنایع دستی ایران که این تعداد به دو غرفه کاهش یافته بود .

رقابت طراحان ک در نخستین نمایشگاه «موتکس» در سال 1989 طراحان و هنرمندان مختلف برای آرایش زیبا ترین و بهترین فروشگاه در زمینه فرش و زمین اندازهای دیگر به رقابت پرداختند اما در دموتکس 90 برنامه هنری جنبی نمایشگاه به «طراحی نساجی» اختصاص داشت که به عنوان نمایشگاهی ویژه بر پا شده بود .

در این نمایشگاه دانشجویان انگلیسی از انستیتوی هنر و طراحی بیرمنگام ، مدرسه هنرهای زیبا گلاسکو – مدرسه هنرهای زیبا وینچستر ، دانشگاه طراحی فرش در کالج «کیدر مینستر» همراه با دانشجویان هنر و طراحی از دانشکده ها و دانشگاه های هانوور ، کاسل و رونلیگن به رقابت پرداختند .

برنامه نمایشگاه : نمایشگاه طی چهار روز از ساعت 9 صبح تا 6 بعد اط ظهر آماده پذیرایی از بازدید کنندگان بود . برای هر روز 20 مارک وخریداران کاتالوگ نمایشگاه باید 10 مارک می پرداختند . کسانی که مایل بودند هر چهار روز بازدید داشته باشند می توانستند با پرداخت 40 مارک بلیط مخصوص چهار روز نمایشگاه را خریداری کنند . در «موتکس 90» فقط کسانی می توانستند از نمایشگاه دیدار کنند که بخوبی با بازار فروش و زمین اندازهای دیگر سر و کار داشتند ، از ورود افراد عادی به نمایشگاه خودداری می شد . دکتر کلاوزکورمن رئیس نمایشگاه نوور اعلام کرد که بیش از 18 هزار نفر از نمایشگاه دیدن کردند و برای کمک به بازدید کنندگان که زیان آلمانی نمی دانستند گروه مترجمین نمایشگاه خدمات لازم را رایگان ارائه می کردند . در این نمایشگاه با توجه به افزایش 11 کشور که بیشتر از نمایشگاه سال گذشته در نمایشگاه شرکت کرده بودند میهمانان خارجی افزایش چشمگیری داشت .

دموتکس 91 نامی از ایران نبود

سومین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف و زمین اندازها از 7 تا 10 ژانویه 91 در شهر هانوور آلمان برگزار شد . روابط عمومی نمایشگاه اعلام کرد «دموتکس 98» با مساحتی بالغ بر 82 هزار متر مربع و 910 شرکت کننده که از 43 کشور جهان به نمایشگاه آمده بودند به پا شد . این نمایشگاه 25 هزار نفر بازدید کننده داشت که «هزار نفر آنها از کشورهای دیگر به آلمان آمده بودند آماری که روابط عمومی نمایشگاه منتشر کرد نشان می داد که اغلب شرکتهایی که در چهار تالار بزرگ برای فرش دستباف و زمین اندازهای دستباف غرفه بر پا کرده بودند . از نمایشگاه با عنوان «موفقیت بزرگ تجاری» یاد کرده اند و فروش آنها نسبت به نمایشگاه سال قبل %30 افزایش نشان می داد . بررسی ها نشان می دهد فرش نپال و فرش های دیگر نیز از بازار خوبی برخوردار بودند . در این میان فقط فرش بربر ، مراکش نسبت به گذشته توجه خریداران را جلب نکرد . در این نمایشگاه فرشهای نفیس و مرغوب ایرانی مشتریان خود را حفظ کرده و تنها فرشهای نامرغوب ایران میدان را دراختیار کالاهای مشابه و دیگر کشورها قرار داده بودند .

سپ دی هکمن ، عضو هیات مدیره نمایشگاه هانوور که مسئولیت «دموتکس 91» را بر عهده داشت طی آماری که ارائه داده یادآور شد که 910 غرفه ، 565 غرفه به شرکتهای خارجی تعلق داشت و 345 غرفه متعلق به شرکت ها ، سازمانها و اتحادیه های مقیم آلمان بود . برای اولین شرکتهای آلمان (آلمان غربی و آلمان شرقی) تحت یک عنوان و با پرچم «آلمان متحد» در «دموتکس» شرکت کرده بودند . بیشترین غرفه ها در تالارهای مربوط به فرش دستباف متعلق به ایرانیان بود که با نام آلمان در این نمایشگاه حضور داشتند . حتی شرکت سهامی فرش ایران نیز با نام شعبه خود در بندر هامبورگ در دموتکس 91 شرکت کرده بود به همین جهت نامی از ایران نبود .

دموتکس 91 شاهد برپایی یک نمایشگاه تازه نیز بود . این نمایشگاه که دوموترند Domotrand نام داشت شیوه های دکوراسیون و تزئین خانه و محل کار را با استفاده از فرش و زمین اندازهای دیگر به نمایش گذاشته بود ، دوموترند 100 غرفه داشت که به وسیله شرکتها و سازمانهایی که در زمینه دکوراسیون و تزئینات داخلی فعالیت داشتند برپا شده بود و هر یک شیوه تزئین محل کار و اتاقهای مختلف خانه را ارائه می دادند . دانشجویان 23 دانشکده طراحی در اروپا ، طرحها و اندیشه های نو با عنوان «طرح و ابتکار در نساجی» را در معرض نمایش قرار داده بودند .

دموتکس 92 (فرش دستباف در صدر)

چهارمین نمایشگاه جهانی فرش دستباف و زمین اندازها طی چهار روز از 6 تا 9 ژانویه 1992 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی در شهر هانوور آلمان برگزار شد . 950 شرکت و موسسه در زمینه فرش دستباف و زمین اندازهای دیگر فعالیت داشتند . در این نمایشگاه 40 کشور جهان کالاها و خدمات خود را جهت نمایش در فضای به مساحت 83 هزار متر مربع برای 25 هزار بازدید کننده به معرض نمایش و فروش گذاشته بودند . در این نمایشگاه 592 غرفه متعلق به شرکتها و موسساتی بود که در خارج از آلمان به فعالیت مشغولند (65 درصد) و 352 غرفه (35 درصد) به موسسات و شرکتهای مقیم آلمان تعلق داشت از میان 25 هزار بازدید کننده که طی چهار روز از «دموتکس 92» دیدن کردند 44 درصد ، بازدید کنندگان را خارجی ها تشکیل می دادند . (11 هزار نفر) که بنا به گفته مسئولان نمایشگاه اکثر آنها از اتریش و دیگر کشورهای جنوبی آلمان به هانوور آلمان آمده بود .

فرش دستباف مانند سالهای گذشتبه عنوان کالای اصلی در نمایشگاه به عنوان نمایش در آمده بود از میان 950 غرفه موجود در تمایشگاه 261 غرفه به فرش دستباف اختصاص داشت که اکثر آنها در احتیار تجار ایرانی بود . فرش ماشینی و سایر یر اندازها مانند موکت ، کف پوشها ، صنایع وخدمات و انتشارات از جمبه کالاهایی بود که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته بوئ . در این نمایشگاه کشورهای ایران ، هندوستان ، مصر ، چین ، نپال ، پاکستان ، ترکیه ، پرتقال و شوروری شرکت داشتند . و محصولات خود را در کنار یکدیگر ارائه می دادند .

در این نمایشگاه پس از آلمان ، بلژیکی ها با 96 غرفه ، انگلیسی ها با 67 غرفه ، ترکیه با 55 غرفه ، آمریکا با 51 غرفه و هلند با 48 غرفه ، در نکان بعدی قرار داشتند .

از شرکتها و موسسات ایرانی شرکت مننده در تمایشگاه می توان از مرکز توسعه صادرات ایران ، اتحادیه شرکتهای تعاونی تولید فرش دستباف وابسته به وزارت جهاد سازندگی و شرکت صادرات قالی وابسته به سازمان صنایع دستی ایران نام برد .

مسئول اداره موتکس در پایان نمایشگاه یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد چون نمایشگاه به فاصله اندکی از تعصیلات آغاز میلادی شروع شده بود کمی نگرانی از نظر استقبال بازدیدکنندگان وجود داشت ولی نتیجه بسیار رضایت بخش بود ، با وجود اینکه بازار فرش در مههای گذشته بهبود نشان نمی داد اما دموتکس وضع مطلوبی داشت و رضایت بخش بود .

بنابر گزارش های منتشر شده از سوی روابط عمومی نمایشگاه در غرفه های فرش دستباف کالاهایی با کیفیت بهتر نسبت به سالهای گذشته ارائه شده بود بررسی اتحادیه های فرش دستباف در آلمان نشان می دهد که فرش دستباف طرحهای نو و مدرن مانند فرش نپال و طرحهای تقلیدی چین و هند خواستاران بیشتری داشتند . در مورد فرشهای مناطق دیگر از جمله فرش های دستباف ایران بررسی ها نشان می دهد که قالی ها و قالیچه های متوسط برخلاف گذشته بازار خوبی نداشت و در عوض فرشهای اعلا خوستاران بیشتری پیدا کرده بودند . بازرگانان ایرانی فرش دستباف در این نمایشگاه اظهار داشتند چنانچه از میان رفتن قاچاق فرش و نزخهای چند گانه و همچنین تثبیت نرخ ارز تحقق یابد تأثیر مثبتی در بازار جهانی فرش خواهیم داشت . و دوباره خرید فرش در میان مشتریان خارجی به عنوان یک سرمایه گذاری مقرون به صرفه مطرح خواهد شد .

در نمایشگاه دموتکس هر بار یک نمایشگاه جنبی به ننام دموتر برگزار می شود که در آن شیوه های تزئینات داخلی با استفاده از زمین اندازهای دستباف و ماشینی ارائه می گردد . این بار دموترند با عنوان «فوکوس» به دکوراسیون داخلی هتل ها اختصاص داشت که ده ها طرح در آرشیتکت داخلی در آن طرح های خود را ارائه می دادند .

بازدید از نمایشگاه از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر تعیین شده بود . مسئوولان برگزار کننده نمایشگاه اظهار داشتند که 25 هزار نفر طی چهار روز از نمایشگاه بازدید کردند . کارت ورودی برای چهار روز 5 مارک (روزانه 22 مارک) قیمت داشت . کسانی مجاز به بازدید نمایشگاه بودند که به نحوی با تجارت فرش دستباف و زمین اندازهای دیگر سرو کار داشتند .

دموتکس 93 "گبه رکورد شکست"

پنجمین نمایشگاه «دموتکس» از 13 ژاویه 1993 به مدت چهار روز در هانوور آلمان برگزار شد . در این نمایشگاه علاوه بر فرش دستباف ، فرشهای ماشینی ، موکت و کف پوش های گوناگون ، پارکت ، صنایع و خدمات مربوط به فرش و انتشارات وابسته به اتحادیه های فرش شرکت داشتند . مجموعه فضای خالص غرفه ها در این نمایشگاه 83 هزار متر مربع با 950 غرفه و 9 تالار بود . فرش دستباف در 4 تالار به نمایش گذاشته شده بود . کالاهای دیگر در 5 تالار در معرض دید بازدید کنندگان و خریداران قرار گرفت در این نمایشگاه 574 غرفه به شرکتهای خارجی و 376 غرفه به شرکتهای آلمانی تعلق داشت . اکثر غرفه ها مربوط به فرش دستباف متعلق به بازگانان ایرانی بود که به نام کشور محل اقامت خود میعنی آلمان در نمایشگاه شرکت کرده بود . تعداد شرکت کننده ها در نمایشگاه به 44 کشور رسید ایران با 3 غرفه در نمایشگاه حضور داشت که از آن میان می توان از اتحادیه تعاونی های تولید فرش دستباف وابسته به جهاد سازندگی . شرکت سهامی فرش ایران از طرف سازمان صنایع دستی ایران نام برد . بیشترین غرفه ها در نمایشکاه مانند همیشه در اختیار تجار ایرانی بود که به نام کشور محل اقامت خود یعنی آلمان در نمایشگاه شرکت کرده بودند . در «دموتکس 93» فرشهای دستباف تولید شده از کشورهای ایران و نپال امسال جلوه بیشتری از فرشهای تولید شده در کشورهای دیگر مانند هندوستان ، ترکیه و پاکستان ، افغانستان ، چین و مراکش داشتند و خریداران بیشتری را به سوی خود جلب کردند .

در مورد فرشهای ایرانی فرشهایی که با کیفیت بالا تولید شده بود و بویژه فرشهایی که رنگ گیاهی داشتند بازار بهتری را کسب کردند . موفقیت «دموتکس 93» چشمگیربود زیرا فروش فرش دستباف رکورد تازه ای پیدا کرد .

سخنگوی شورای نظارت صاحبان غرفه در نمایشگاه هانوور که خود یکی از بزرگترین وارد کنندگان فرش دستباف به آلمان است علت این موفقیت را کیفیت بهتر فرشها از نظر طرح و رنگ و بافت دانست و اعلام کرد که فرشهای با ارزش فروش خوبی داشتند این امر نشان داد که فکر خوب همیشه خریدار دارد . در این نمایشگاه فروش گبه بسیار موفق بود آنچنان که همگان را متعجب کرده بود . 7 طرح از وارد کنندگان فرش نپال نمایشگاه ویژه ای در تالار 18 نمایشگاه به نام باغ تبت بر پا کرده بودند .

دموترند نمایشگاه ویژه ای است که هر سال در کنار دموتکس تشکیل می شود و هر بار به موضوع خاصی می پردازد . دردموتکس 93 نمایشگاه دموترند به تزئین کف اتاق و رابطه آن با دکوراسیون مجموعه یک اتاق پرداخته بود .

در این نمایشگاه 12 دکوراتور مشهور اروپایی از ایتالیا ، اسپانیا ، انگلستان ، آلمان ، فرانسه ، فنلاند ، و اتریش طرحهای خود را در زمینه کف اتاق ها ارائه کردند . در کنار این نمایشگاه ویژه هر روز جلسه بحث و پاسخ و پرسش بر پا بود و هنرمندان شرکت کننده به پرسش های دیدار کنندگان پاسخ می دادند . از جمله مباحث مطرح شده در این جلسات می توان از تاریخ تزئین کف اتاق و معماری کف اتاق نام برد .

30 هزار بازدید کننده از نمایشگاه از 80 کشور جهان به هانوور آمده بودند. ساعت بازدید نمایشگاه از 9 صبح تا 6 عصر بود . بهای کارت ورودی روزانه 24 مار ک تعیین شده بود و ارت 4 روزه 49 مارک قیمت داشت . کاتالوگ نمایشگاه نیز به بهای 15 مارک فروخته می شد .

علل موفقیت فرش ایران در «دموتکس 93»

در مورد موفقیت غیر منتظره ای که فرش دستباف ایران در دموتکس 93 به دست آورد ، بازرگانان و دست اندرکاران نظرات مختلفی ابراز داشتند . نظر اول این بود که به علت بالا رفتن مالیات به بهره پس انداز در آلمان مردم این کشور ترجیح می دادند به جای پس انداز پول های خود آن را به خرید اجناس قیمتی از جمله جواهر و فرش به کار اندازند . این امر موجب شده بود که فروشگاه های فرش آلمان در ماه های نوامبر و دسامبر 1992 و در آستانه آغاز سال میلادی جدید فروش خوبی داشته باشند . و در نتیجه مغازه داران برای تأمین کم و کثری فروشگاه های خود به دموتکس روی آوردند و خرید کردند .

نظر دوم این که تولید کنندگان فرش دستباف در داخل کشور بالاخره توانسته بودند نبض بازار اروپا را بدست بیاورند و از نظر کیفیت و طرح و رنگ و نقشه فرش هایی تولید کنند که باب طبع دوست داران فرش است در این نظر می توان به این نکته اشاره کرد که در دموتکس 93 و در مقایسه با نمایشگاه های قبل به تعداد کمتری فرش برخورد می کردیم که در آنها الیاف مصنوعی و پلاستیکی به کار رفته باشد .

از سوی دیگر به کارگیری رنگهای طبیعی و گیاهی ، بافت فرش در اندازه های خاص از جمله مربع و دراز و باریک استفاده از نقشه ها و طرح های آرام با رنگ های متنوع و بالاخره کیفیت بالای فرشهای ایرانی را دلیل موفقیتی می توان دانست که از آن سخن گفته شد .

سومین نظر در مورد موفقیت فرش دست باف ایران در «دموتکس 93» مربوط به برگزاری نمایشگاه بزرگ فرش دست بافت تهران است . که در خرداد ماه 71 برپا شد . طرفداران این نظر معتقدند که اگر چه نمایشگاه تهران از نظر فروش چندان راضی کننده نبود ولی از نظر معرفی فرش دست باف بسیار موفق بود و نتیجه آن را در هانوور مشاهده کردیم . با توجه به تجربه بدست امده باید به نمایشگاه تهران بعنوان یک نمایشگاه واقعی نگریست زیرا برپایی این نمایشگاه موجب معرفی بیشتر فرش ایران به دنیا خواهد شد .

دموتکس 94

ششمین نمایشگاه بین المللی «دموتکس 94» نیز در ژانویه سال 1994 با 956 غرفه از 44 کشور برگزار شد . در این نمایشگاه فرش دستباف ایران از درخشش خاصی برخوردار بود . فرش ماشینی ، موکت و زمین اندازهای گوناگون از جمله کالاهای به نمایش درآمده در نمایشگاه بودند . فرش دستباف ایران به خاطر طرح و نقشه های متنوع و کیفیت برتر نسبت به سایر فرش های دیگر کشورهای شرکت کننده در نمایشگاه هانوور آلمان به عنوان بهترین فرش جهان شناخته شد و مقام نخست را در نمایشگاه به دست آورد . در این نمایشگاه کشورهای پاکستان ، هند و چین و نپال ، رومانی و ترکیه نیز شرکت داشتند و چند نمایشگاه تخصصی از جمله نمایشگاه گبه در آن پیش بینی شده بود . در این نمایشگاه 32 گبه نفیس از جنوب ایران «فارس» در یکی از غرفه ها به نمایش گذاشته شده بود و برای نخستین بار جلسات پرسش و پاسخ درباره «گبه ایران» برپا شد و بازدید کنندگان از متخصصان حاضر در نمایشگاه اطلاعات خوبی کسب کردند .

به گفته سخنگوی هیئت مدیره نمایشگاه حدود 30 هزار نفر بازدید کننده از 70 کشور جهان به نمایشگاه دموتکس آمده بودند . بیش از 60 درصد بازدید کنندگان نیز خارجی بودند و این نشانه بین المللی بود دموتکس است .

«دموتکس 95»

هفتمین نمایشگاه بین المللی دموتکس در فضایی به وسعت 88 هزار متر مربع با 1020 شرکت کننده از 52 کشور مختلف جهان از 8 تا 11 ژانویه در شهر هانوور ةآلمان برگزار شد . کشورهای عمده شرکت کننده در این نمایشگاه عبارت بودند از : بلژیک ، آمریکا ، انگلستان ، هلند ، ترکیه و ایتالیا .

فرش دستباف را عندتاً شرکتهای آلمانی و خارجیان مقیم آلمان در نمایشگاه عرضه کرده بودند . در میان شرکت کنندگان در نمایشگاه دموتکس ، شرکت سهامی فرش ایران ، سازمان صنایع دستی ، شرکتهای صنایع دستی ، شرکتهای تعاونی جهاد و شرکتهای وابسته به وزارت تعاون تحت پوشش شرکت تعاونی از ایران در نمایشگاه شرکت داشتند .

تعداد بازدیدکنندگان از این نمایشگاه به 34 هزار نفر رسید . در حاشیه نمایشگاه کشور به رغم رکورد اقتصادی در سال گذشته میلادی بسیار پر رونق بوده است و تنزل قیمت فرش سبب شده جلب شود .

کاهش ارز دلار از یک سو و نیز تورم روز افزون در کشورهای صادر کننده فرش دلایل تنزیل شدید بهای فرشهای دستباف در آلمان بود . کارشناسان می گویند : فرشهای دستباف ایران ، هند و نپال در حال حاضر از محبوب ترین فرشها در آلمان محسوب می شود .

گزارش دیگری از نماینده یکی از سازمانهای حقوق بشر در آلمان حاکی است که به رغم ممنوع بودن کار کودکان ، 200 هزار کودک کم سن و سال د کشورهایی چون نپال ، هند وپاکستان به بافتن فرش وا داشته می شوند . ادعا شده است که وارد کنندگان فرش در آلمان قصد دارند با وارد کردن فرشهایی که مطمئناً به دست افراد بالای 14 سال بافته شده است . با نقص حقوقی کودکان و خردسالان مبارزه کننده در این راستا قرار است علامت استانداردی طراحی و فرشها با آن منقوش شوند .

دموتکس 96(جلوه های شرق زمین و طراحی پاکستانی از نقش تبریز)

هشتمین نمایشگاه بین المللی دموتکس در زمینه فرش دستباف و انواع زمیم اندازها از 7 تا 10 ژانویه تا 1030 شرکت کننده در 9 سالن به معرض نمایش گذاشته شد . این نمایشگاه که در نوع خود در اروپا بی نظیر است همه ساله در ژانویه در شهر هانوور برگزار و طی آن قرار دادهای بزرگی در زمینه فرش منعقد می شود و کشورهای اصلی بافنده و فروشندگان فرش توان و قدرت رقابت اقتصادی حود در آن نمایش می گذارند . در نمایشگاه هشتم 336 غرفه مربوط به فرش دستباف بود و بقیه غرفه ها به فرش ماشینی ، کفپوشهاس گوناگون ، پارکت ، الیاف و نخ ، تکنولوژی نصب و عرضه کالا ، نشریات اتحادیه و غیره تعلق داشت .

در این نمایشگاه 12 غرفه مربوط به شرکت کنندگان ایرانی بود که اکثر آنها متعلق به شرکتهای دولنی یا وابسته به دولت بودند . سایر غرفه های مربوط به فرش دستباف اکثراً متعلق به تجار ایرانی بود که در آلمان و یا سایر کشورهای اروپایی به فعالیت تجاری مشغولند .در دموتکس96 بلژیک ، 100 غرفه در صدر تعداد شرکت کنندگان خارج از آلمان قرار داشت پس از آن انگلستان با 67 غرفه ، ایالات متحده امریکا با 58 غرفه ، ترکیه با 48 غرفه ، هندوستان با 44 غرفه ، هلند با 42 غرفه قرار گرفته بود .

ترکیه ، مصر ، مراکش ، هندوستان و پاکستان در فرش دستباف و بلزیک در فرش ماشینی معاملات خوبی داشتند . در میان عرذضه کنندگان فرش از سایر کشورها حضور چین و ترکیه در این نمایشگاه کاملاً محسوس بود . سالن های 13 و 16 و 17 و 18 به فرش دستباف اختصاص داشت که قدمت برخی از فرشها در نمایشگاه به یکصد سال می رسید . یکی از جاذبه های فرش دموتکس 96 ، غرفه مخصوص نمایش فرشهای هنری و قدیمی بود .

در دموتکس 96 ، تعداد بازدید کنندگان 33 هزار نفر بود که نسبت به سال 95 1هزار نفر کاهش داشت .

از جمله جاذبه های دموتکس 96 نمایشگاه چادر «جلوه مشرق زمین» بود . ظاهراً این چادر را برای شناساندن فرش مشرق زمین بر پا کرده بودند . در داخل چادر از بازدید کنندگان با چای پذیرایی م شد . در گوشه ای دار قالی و بافنده ای پاکستانی و در کنار ةآن طراح پاکستان نشسته بود و نقشه ای فرش تبریز را تمکیل می کرد .

در گوشه ای دیگر نوار ویدئویی از زندگی عشایر (نه ایرانی) طرز پشم ریسی و گله داری را همراه با موزیک پاکستانی نشان می داد . چند نفر پاکستانی هم به بازدید کنندگان بروشورهای فرش پاکستان را همراه با توضیحاتی ارائه می دادند. شرکت کنندگان ایران در این نمایشگاه طی گفت و گویی با رسانه ها اظهار داشتند که به جای فرش مشرق زمین ، فرش پاکستان مطرح بود وبس اینجا جا داره که بگن کاش که شرکت سهامی قرش ایران یا تعاونی های عمده دولتی یا وابسته به دولت به مقامات کشور ، این سوء استفاده را تذکر می دادند و یا در ۀن چادر حضور فعال می داشتند و از این امکاناتی که در اختیار فرش مشرق زمین گذاشته شده بود ، بهره ای در خور برای معرفی فرش ایران می گرفتند . به گفته شسرکت کنندگان نمایشگاه دموتکس 96 موفقیت چندانی در بر نداشت و خریداران اروپایی فقط به دنبال فرش های نفیس بودند به همین دلیل فرشهای نائین ، اصفهان ، تبریز ، بیجار فروش نسبتاً خوبی داشتند . آن گروه از شزکت کنندگان در نمایشگاه هانوور که به عرضه «گبه» مرغوب پرداحتند توانستند در روزهای اول نمایشگاه کالاهای خود را به فروش برسانند .

اکثر صادر کنندگان فرش دلایل عمده عدم موفقیت نمایشگاه 96 را عدم ثبات قوانین و مقررات مترتب بر فرش نرخ بالای ارزیابی گمرک و پیشی گرفتن رقبای فرش ایران در بازارهای خارجی ذکر کردند . پیام نمایشگاه دموتکس 96 به صادر کنندگان فرش دستباف ایران این بود که مواظب باشند بازار از دست از هنر و مسولان هم باید تصمیم بهتری در زمینه قیمت گذاری عادلانه در گمرک بگیرند .

دموتکس97

نهمین نمایشگاه بین المللی دموتکس از 11 ژانویه 97 به مدت 4 روز در فضایی به وسعت 87 هزار متر مربع برگزار شد . در این نمایشگاه سالن های شماره 15 ، 16 ، 17 ، 18 با بیش از 355 غرفه به فرش دستباف و سالن 4 ، 5 و 6 به موکت و پارکت و دیگر کفپوشها تعلق داشت . در دموتکس97 مجموعاً 1050 شرکت کننده از 52 کشور جهان انواع تولیدات خود را در زمینه فرش و سایر کفپوشها به نایش گذاشته بودند . در بین کشورهای حارجی بلژیک با 96 شرکت ، انگلیس با 69 شرکت ، آمریکا با 63 شرکت ، هند با 54 شرکت ، هلند با 43 شرکت و ترکیه با 42 شرکت بیشترین حضور را در دموتکس 97 داشتمد . در این نمایشگاه کتر از 10 شرکت از ایران حضور داشتند و سایر شرکتها مربوط به فرش دستباف باز متعلق به بازرگانان ایرانی بود که بنام کشور محل اقامت خود یعنی آلمان و سایر کشورهای اروپایی به نکمایشگاه آمده بودند . خدود 36 هزار نفر از این نمایشگاه دیدن کردند که 16800 نفر آنها از سایر کشورها به آلمان آمده بودند .

در نماشگاه دموتکس97 به جز فرش دستباف ایران فرشهایی از هند ، چین ، ترکیه ، نپال ، پاکستان ، مصر و مراکش به نمایش گذاشته شده بود . و از آنجا که نمایشگاه دموتکس یک نمایشگاه تخصصی است بازدید کنندگان آن نیز غالباً افراد حرفه ای بودند که برای خرید و فروش به نمایشگاه آمده بودند .

یکی از ویژگی های دموتکس97 برگزاری سمینار برسی مسائل فرش ایران بود که با حضور وزیر سابق جهاد سازندگی و تعدادی از مسولان ایرانی و همچنیم اعضای اتحادیه های فرش دستبلف ایران در آلمان و اروپا در حاشیه نمایشگاه دموتکس برگزار شد .

ارزیابی از نمایشگاه نشان می دهد که نمایشگاه فرش دموتکس 97 نسبت به سالهای گذشته از استقبال کمتری برخوردار بود . این ارزیابی را می توان در خصوص میزان فروش نسبت به سالهای قبل ذکر کرد زیرا حاضران در نمایشگاه اعم از بخش خصوصی همچنین سایر دست اندکاران فرش ایران در آلمان از مسائل و مشکلاتی از قبیل مشکلات ناشی از پیمان ارزی و برگشت ارزی حاصل از صادرات فرش ، مسئله تولید ، گسترش رقابت های جهانی ، بی توجهی به بازار یابی و تبلیغات و رکود اقتصادی اروپا ، برگزاری طرح های تقلبی در اروپا گله و شکایت داشتند .

دموتکس98

دهمین نمایشگاه بین المللی در زمینه فرش و انواع کفپوش از 10 تا 13 ژانویه به مدت 4 روز در فضای به وسعت 90 هزار متر مربع شامل 10 کالا با 1045 غرفه از 51 کشور در شهر هانوور آلمان برگزار شد .

در این نمایشگاه 4 تالار به مساحت 36 هزار متر مربع شامل 330 غرفه به فرش دستباف و حرفه ها و خدمات جنبی آن اختصاص یافته بود و تالارهای دیگر به فرش ماشینی و زمن اندازخای منسوح ، موکت ، کفپوش و صنایع و خدمات مربوز به آنها اختصاص داشت . در این نمایشگاه برای اولین بار 4 تالار شامل 14 ، 15 ، 16و 17 متصل به هم بودند . بدون آنکه دیواری بین آنها باشد . در واقع می توان گفت در این نمایشگاه تمام غرفه های فرش زیر یک سقف برپا شده بود . اکثر غرفه ها در احتیار بازرگالنان ایرانی فرش دستباف قرار داشت که در آلمان فدرال و دیگر کشورها به تجارت فرش اشتغال داشتند . طبق آمار منتشر شده تعداد 3800 نفر طی 4 روز از نمایشگاه دیدن کردند که اکثر آنها از کشورهایخارج از آلمان به نمایشگاه آمده بودند . از میان کشورها خریدارانی از کشورهای آزاد شده شرق اروپا ، اسکاندیناوی ، آمریکای جنوبی و حتی خاوز دور به هانوور آمده بودند . این موضوع نشان می داد که باید برای فرش دستباف غیر بازار اروپا بازارهای جدیدی را مد نظر داشته باشیم .

دموتکس 98 نیز مانند دوره های گذشته دارای نمایشگاه جنبی بود که بت عنوان «جلوه شب» در تلار 16 برپا شده بود در این تالار یک چادر ایتالیایی بر پا بود که غرفه داران و بازدید کنندگان می توانستند در یک فضای شرقی به بحث های علمی و نبادل نظر بپردازند

نمایشگاه جنبی

موضوع انتخاب شده برای نمایشگاه «جلوه شب» در « دموتکس 98» پشم ، نخ ، ابریشم بود .

دموتکس99

یازدهمین نمیشگاه بین المللی دموتکس در فضایی به وسعت 90 هزار متر مربع و با شرکت 53 کشور از 16 تا 19 ژانویه 99 در شهر نمایشگاهی هانوور برگزار شد .

در این نمایشگاه 1060 شرکت انواع فرشها ، دستبافها و کفپوشها در معرض دید همگان قرار گرفته بود اما فرش ایران نتوانست موقعیت قبلی خود را حفظ کند . در این نمایشگاه 8 شرکت ایرانی در مساحتی بالغ بر 1 هزار و 18 متر مربع به عرضه فرشهای دستباف ایران پرداخته بودند . کشورهای ترکیه و هند به عنوان بزرگترین شرکت کننده هر کدام با 45 شرکت در نمایشگاه حضور فعال داشتند . فرش ایران در این نمایشگاه از بازار مطلوبی برخوردار نبود . و پس از فرشهای هندی ، پاکستانی و چیمی معامله شد . اما فرشهای ماشینی فروش بسیار چشمگیری داشت . آمار نشان می دهد که این نمایشگاه 40 هزار بازذید کننده داشت «گبه» با ایران به خاطر توجهی که کارشناسان این دو کشور در زمینه رنگ و اندازه نورددرخواست مشتریان کرده بودند با عث شد تا فرشهای «گبه» هند بتوانند بت محصولات ایرانی رقابت و بازار از دست فروشندگان ایرانی خارج نماید .

برآوردهای اولیه حاکی ار استقبال کم از سوی خریداران خارجی بوده است . متخصصان امور فرش اظهار داشتند . فرش ایران از بازار مطلوبی برخوردار نبود و پس از فرشهای هندی ، پاکستانی و چینی معامله شد . دلایل این امر را می توان غیر استاندارد بودن فرش ایران و عرضه بیش از حد فرشهای متنوع نسبت به تقاضای کم از سوی اروپاییان دانست . این امر رکورد بازار ایران را به دنبال داشت و طرحها ، رنگها ، اندازه های فرشهای چینی و هندی که باب سلیقه اروپاییان بود و نتیجه این دو کشور خوبی در نمایشگاه داشتند .

تجار شرکت کننده در این ننمایشگاه علل مهتلفی را برای رکود بازار فرش مطرح کردند که تعدد مقررات در امر صادرات و تغییر مداوم شرایط صدور فرش در ایران ، رکود اقتصادی و بیکاری گسترده که بر اقتصاد اروپا و به خصوص در آلمان حاکم است ، نادیده گرفتن رقبای ایران در تولید فرش ماند هند ، چین ، پاکستان و ترکی خ تولید بیش از حد فرش در مناطق مختلف از جمله عوامل زمینه های بروز فرش دستباف ایران در اروپا بود . فرش ایران در دموتکس99 نسبت به سال قبل 40 درصد افت داشت .

دموتکس2000

دموتکس2000 از 15 تا 18 ژانویه برابر 25 تا 28 دی ماه 78 با حضور 52 کشور جهان و 1060 شرکت کننده در وسعتی برابر با 91000 متر مربع در 10 تالار در محل نمایشگاههای هانوور آلمان برگزار شد . این نمایشگاه بیش از 40 هزار نفر بازدید کننده داشت که از سرتا سر دنیا به هانوور آمده بودند . اکثر بازدیدکنندگان را افراد حرفه ای وابسته به فرش از جمله بازرگانان عمده فرش و تک فروش ، طراحان ، هنرمندان ، پژوهشگران ، معماران و دکوراتورهای داخلی تشکیل می دادند .

سپ همگن عضو هیات مدیره شرک نمایشگاهی هانوور در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که نمایشگاه دموتکس2000 متر از نمایشگاه سال بازدید کننده داشت اما مزیتی که این نمایشگاه داشت این بود که اکثر بازدیدکنندگان ، خود تصمیم گیرنده بودند نه عامل خرید ، می باشد و مهمتر اینکه اکثر این افراد از خارج از آلمان به نمایشگاه آمده بودند . ایم موضوع را می توان یک تحول جدید در تاریخ این نمایشگاه به شمار آورد .

ئی اظهار داشت : دموتکس20000 از نظر کمی و کیفی از موفقیت بیشتری نسبت به سالهای قبلی برخوردار بود . در این نمایشگاه 6715 غرفه به شرکتهای خارجی اختصاص داشت که 10 کشور اول از نظر تعداد غرفه ها بعد از آلمان عبارت بودند :

بلژیک ، نروژ ، هلند ، آمریکا ، ترکیه ، انگلستان ، ایتالیا ، سوئیس ، چین و شرکت کنندگان ایرانی (به جز فروشندگان شرکتهای ایرانی که شرکت آنها در آلمان به ثبت رسیده است ) .

از ایران 14 شرکت و موسسه در نمایشگاه شرکت داشت که 7 غرفه متعلق به شرکتها و موسسات ایرانی صادر کننده فرش دستباف از ایران و 7 غرفه دیگر به شرکتهای فرش ماشینی از ایران اختصاص داشت .

رئیس اتحادیه وارد کنندگان فرش در آلمان گفت : گرچه نمی توان آماررسمی فروش فرش دستبافدر دموتکس2000 را اعلام کرد اما باید بگوییم که نتیجه مار بهتر از سال گذشته بود . رئیس اتحادیه وارد کنندگان در مورد فرشهای به فروش رفته در دموتکس2000 گفت که بهترین بازار فرشهای روسی کپی شده در پاکستان (معروف به فرشهای چینی) داشتند ، فرشهای کلاسیم و نفیس ایرانی که در آنها نوآوری در طرح ، رنگ و اندازه به کار رفته بود و از کیفیت خوبی برخوردار بودند نیز بازار خوبی داشتند .

«گبه» بعد از مدتی رکورد دوباره مجدداً مورد توجه واقع شد بود و فرشهای حوب نپال نیز طرفداران نسبتاً خوبی داشت . بر اساس اظهارات تجار متخصص فرش در نمایشگاه مشکل عمده بازار فروش فرش در ایران در آلمان و کلاً اروپا را می توان ورود فرشهای نامرغوب ، عدم شناخت سلیقه خریداران ، عدم تبلیغ و بازاریابی ، دخالت دولت ، ایجاد موسسات دولتی تولید کننده فرش که تولیدات خود را بدون توجه به تقاضای مشتریان به صورت انبوه وارد بازار می کند نام برد .

دموتکس2001

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی فرش و زمیت اندازها به نام دموتکساز 13 تا 16 ؤانویه 2001 در مرکز نمایشگاهی شهر هانوور به وسعت فضای بالغ بر 94 هزار متر مربع برگزار شد . دموتکس200 1075 شرکت کننده در 11 تالار ب پا شد که بیش از 40 هزار نفر بازدید کننده داشت . از کالای به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه فرش دستباف ، فرش ماشینی ، موکت ، کف پوش ، پارکت ، پرده و خدمات و انتشارات مربوط به این کالا را می توان نام برد . در دموتکس 2001 فرش دستبلف با 340 غرفه در 4 تالار ارائه شده بود . فرش ماشینی 140 غرفه ، موکت و زمیت اندازهای منسوج در 205 غرفه ، و 130 غرفه به کف پوش و پارکت اختصاص یافته بود .

بلژیک با 104 غرفه – هندوستان 72 غرفه – ترکیه – هلند – آمریکا – انگلستان هر یک 55 غرفه ، ایتالیا 44 غرفه – سوئیس با 35 غرفه – و چین با 32 غرفه جزء 10 کشور اول حاضر در دموتکس2001 بودند ، اگر چه ایران در میان این ده کشورها اول جایی نداشت اما اکثر غرفه های فرش دستباف در نمایشگاه متعلق به بازرگانان ایرانی بود . که از کشورهای دیگر به خصوص آلمان – سوئیس – آمریکا – انگلستان و کانادا به نمایشگاه آمده بودند .

دموتکس2003

نمایشگاه دموتکس هفته دوم هر سال از روز شنبه تا سه شنبه در شهر هانوور کشور آلما برگزار می شود . این نمایشگاه با موضوع و نمایشگاه عرضه جهانی فرشها و کهپوشها به تاریخ 11 الی 14 ژانویه 2003 در محل دائمی نمایشگاه ها در شهر مذکور برگزار گردید . این نمایشگاه میدان عرضه جهانی و نمایش آفرین و جدیدترین محصولات فرش و کفپوشها توسط تولیدکنندگان مختلف جهان می باشد . موارد ارائه شده در نمایشگاه : فرش دستباف – فرش ماشینی – موکت – پارکت – کفپوشهای پلاستیکی و ترکیبی – فناوری و دستگاههای تولید – بافت – دوخت و پرداخت بخصوص کفپوشهای مصنوعی

  • ۹۶/۰۹/۲۹
  • milad milad

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی